Wymiana linkami

Spis treści:
Moc serwisów internetowych
Moc linków
Jak wymieniać się linkami

Wymiana linkami jest często niedoceniana przez posiadaczy różnego rodzaju serwisów czy to strony firmowe, blogi lub nawet proste wizytówki.
Z punktu widzenia korzyści wynikających z takich działań można podzielić je na dwie podstawowe grupy:

 • Korzyści wynikające z wpływu na pozycjonowanie danego serwisu
 • Korzyści wynikające z większej ilości użytkowników odwiedzających serwis a co za tym idzie w zależności od rodzaju serwisu często również sprzedaży produktów czy usług.

Jak zatem wstępnie ocenić czy wymiana linkami będzie opłacalna?
Biorąc pod uwagę większą ilość użytkowników i konkretnie naszą branżę, czyli prace wysokościowe z dostępu linowego sprawa wygląda następująco: Interesujące nas frazy można podzielić na dwa człony. Pierwszy czyli co wykonujemy a drugi czyli gdzie a także inne, tak jakby dodatkowe.
Istnieje wiele różnych kombinacji, lecz te poniżej są najczęściej spotykane.
Pierwszym członem są:

 • Prace
 • Usługi
 • Roboty

Drugim członem:

 • Na wysokości
 • Na wysokościach
 • Wysokościowe
 • Alpinistyczne

Frazami dodatkowymi są między innymi:

Frazy dodatkowe występują bez pierwszego i drugiego członu.
Do tego dochodzi miasto w którym działamy, trzeci człon naszych fraz.
W tym momencie mamy między innymi takie przykłady robocze:

 • Prace na wysokości Warszawa
 • Usługi na wysokościach Kraków
 • Roboty wysokościowe Gdańsk

Pierwszy człon określa co wykonujemy (prace, usługi, roboty)
Drugi gdzie (na wysokości, na wysokościach, wysokościowe)
Trzeci określa lokalizacje (Warszawa, Kraków, Siedlce)
Najważniejszym członem dla nas jest drugi, ponieważ to on pokazuje co tak naprawdę robimy.
Mogą być przecież firmy które wykonują:

 • Prace ziemne Warszawa
 • Usługi ogrodnicze Kraków
 • Roboty wyburzeniowe Gdańsk

Powyższe branże są niezwiązane z naszą, natomiast…
Odwiedzając stację benzynową, kupując papierosy, często słyszymy: gumę, zapalniczkę…
Fachowo nazywa się to sprzedaż wiązana.
Biorąc pod uwagę trzeci człon, czyli lokalizację, wątpię aby ogrodnik ze Szczecina wykonywał swoje usługi w Krakowie. Welkiemu Googlowi to nie przeszkadza. Widząc stronę o tematyce: Prace ogrodnicze Warszawa i na niej linka kierującego do strony Prace ogrodnicze Wrocław jeśli obydwie strony są mocne to zwiększana jest ich wiarygodność a przez to pozycje i jednej i drugiej.
Wracając do drugiego członu, czyli co wykonujemy, biorąc pod uwagę tą samą lokalizację mamy do czynienia z najlepszą sytuacją dla strony linkującej (czyli wypuszcającej linka) i linkowanej (czyli przyjmującej linka). Jesli następuje wymiana linkami to zyskujemy nie tylko moc pozycjonującą ale również potencjalnych klientów, lub chociażby ruch i zwiększenie postrzegalności i rozpoznawania marki dla klientów!
Być może trafi się osoba która oprócz prac ogrodniczych będzie chciała pomalować dach, lub na odwórt, wykonując docieplenie swojego domu jednorodzinnego dobrym pomysłem byłoby wykonanie nowego ogrodu czy choćby trawnika.
Ludzka psychika posiada bardzo duże zdolności podświadomego zapamiętywania. Jesli klient ogrodnika kliknie w link prac wysokościowych na jego stronie, wejdzie na nią to jeśli jest odpowiednio wykonana pod kątem marketingowym, zapamięta ją, nawet nie potrzebując w tym momencie usług na wysokościach. Szukając za miesiąc czy rok, prac wysokościowych w wyszukiwarce google i ponownie odwiedzając tą stronę zwróci ona uwagę użytkownika wzbudzjąc przeświadczenie, że klient ma coś wspólnego z daną marką. Czy musimy pić CocaColę żeby wiedzeić jak wygląda jej logo? Wystarczy, że w sklepie obserwujemy lodówki wypchane tym napojem.
Czy musimy palić papierosy aby wiedzieć, że najlepszymi markami jest Marlboro, LM?
Jesli nie palimy lub nie pijemy Coli a ktoś nas poprosi: Kup coś gazowanego do picia, lub kup mi fajki a nie uściśli dokładnie na co ma ochotę to co wybierzemy? To co już kiedyś wzbudziło nasze zainteresowanie, choćby podświadome, lub ma dobry marketning i reklamę.

Wracając do korzyści wynikających z wymiany linkami pod kątem pzycjonowania stron www, to również są one wręcz ogromne.
Po internecie, z bardzo dużą szybkością, porusza się tzw. googlebot czyli robot indeksujący google. To on łazi niepostrzeżenie po naszych serwisach i wychwytuje skąd prowadzą linki do naszych witryn i gdzie nasze serwisy wypuszczają linki, oceniając ich moc i wpływając przez to na pozycję witryn dając sygnały, dane, algorytmowi (w gruncie rzeczy wzorowi matematycznemu, którego nikt nie zna) ustalającemu pozycje na listach wyników G.
Od paru ładnych lat wiele się zmienia w algorytmach. Kiedyś istotna była ilość linków, dziś istotna jest ich jakość.
Jakość linków to przede wszystkim ich moc, o czym piszę tutaj, jak również tematyczność.
Rozważając przykłady linkujących serwisów do naszej witryny „prace wysokościowe Warszawa
1. Serwis: Zabawki dziecięce
2. Serwis: Ubranka dla dzici Warszawa
3. Serwis: Usługi pogrzebowe Kraków
4. Serwis: Prace ziemne Warszawa
Zgodność tematyczna jest odpowiadająca numerowi punktu.
Serwis 1 jest najsłabszy, ponieważ nie ma ani jednego członu odpowiadającego naszemu wyrażeniu, 2 i 3 mają odpowiednio Warszawa i Usługi (może to nie prace, ale od dawna google doskonale zna synonimy o czym przekonujemy się wpisując w G dentysta i stomatolog w odpowiedzi uzyskując zbliżone wyniki).
W czwartym punkcie mamy Prace x Warszawa. Najbardziej tematyczny link. Jeszcze bardziej tematyczny byłby z serwisu Prace wysokościowe Warszawa no ale takiego ani nie dostaniemy ani się nie wymienimy ponieważ żadna firma nie będzie promowała swojej konkurencji.

Mogliście odnaleźć nas dzięki zwrotom:
Wymiana linkami

Zapraszam na kolejną stronę: Moc serwisów